A baziliszkuszok

2011.11.01. 09:36

Az idők során a baziliszkusz egyre rútabb lett, majd elfelejtették. A Harry Potter könyvekben azonban találkozhatunk egy baziliszkuszal, ami egy hatalmas kígyó képében jelenik meg. Ez az ábrázolás nincs messze az igazságtól. Plinius szerint Lybiából származik. A neve görögül "kis király"-t jelent, több helyen óriás kígyóként ábrázolták, melynek fejét koroA baziliszkusz

Az idők során a baziliszkusz egyre rútabb lett, majd elfelejtették. A Harry Potter könyvekben azonban találkozhatunk egy baziliszkuszal, ami egy hatalmas kígyó képében jelenik meg. Ez az ábrázolás nincs messze az igazságtól. Plinius szerint Lybiából származik. A neve görögül "kis király"-t jelent, több helyen óriás kígyóként ábrázolták, melynek fejét korona alakú világos folt ékíti. A középkorban áttértek a nyégylábú, koronás kakas ábrázolásra, melynek sárga a tolla, tüskés, hatalmas a szárnya, a farka pedig akár a kígyóé, s vagy horogban végződik, vagy egy újabb kakasfejben. Alakváltoztatásával myegváltozik a neve is, a 14. században basilicock - ként emlegetik. Csupán a két fő tulajdonsága nem változott soha: A halálos tekintete és mérgező lehelete. A saját tükör képét látva pusztul el. Általában koronás kígyóként ábrázolják. Eredetét kutatva olyan rejtélyes szövegekre bukkantak, melyek szerint a Baziliszkusz a sivatagban él, pontosabban ő teremtette, amerre jár, holtan esnek össze a madarak... stb. Végül az lett a legelfogadottabb feltételezés, hogy egy torz, alaktalan tojásból származik, amit kakas tojt, de kígyó költött ki. A 17. században Sir Thomas Browne kijelentette: a magyarázat épp oly szörnyűséges, mint maga a szörny.na alakú világos folt ékíti. A középkorban áttértek a nyégylábú, koronás kakas ábrázolásra, melynek sárga a tolla, tüskés, hatalmas a szárnya, a farka pedig akár a kígyóé, s vagy horogban végződik, vagy egy újabb kakasfejben. Alakváltoztatásával myegváltozik a neve is, a 14. században basilicock - ként emlegetik. Csupán a két fő tulajdonsága nem változott soha: A halálos tekintete és mérgező lehelete. A saját tükör képét látva pusztul el. Általában koronás kígyóként ábrázolják. Eredetét kutatva olyan rejtélyes szövegekre bukkantak, melyek szerint a Baziliszkusz a sivatagban él, pontosabban ő teremtette, amerre jár, holtan esnek össze a madarak... stb. Végül az lett a legelfogadottabb feltételezés, hogy egy torz, alaktalan tojásból származik, amit kakas tojt, de kígyó költött ki. A 17. században Sir Thomas Browne kijelentette: a magyarázat épp oly szörnyűséges, mint maga a szörny.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mitikleny.blog.hu/api/trackback/id/tr253344229

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása